Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

6 grudnia 2022 r.
11:20

Siedliszcze jak malowane

Plan wsi Siedliszcze (pow. hrubieszowski) stan zabudowy przed 1939 r.
Plan wsi Siedliszcze (pow. hrubieszowski) stan zabudowy przed 1939 r. (fot. Arseniusz Flak)

ROZMOWA z Beatą Wilanowską, najmłodszą córką Arseniusza Flaka, która dwa lata temu przekazała Archiwum Państwowemu w Lublinie zbiór dokumentów swojego ojca. Utworzono z niego zespół archiwalny Akta rodziny Flak

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • Zbiór, który pani przekazała stworzył pani ojciec.

Arseniusz Flak urodził się 29 listopada 1915 r. na stacji Millerowo (okręg doński, Rosja). Był synem Mitrofana stolarza, pochodzącego ze wsi Husynne w powiecie hrubieszowskim i Józefy z Cyraniuków. Przez jakiś czas zamieszkiwali w Rostowie nad Donem, gdzie Mitrofan Flak, według przekazu rodzinnego pracował w zakładach lotniczych. Do Polski powrócili po zakończeniu I wojny światowej. Zamieszkali we wsi Siedliszcze w powiecie hrubieszowskim.

  • Kiedy pomyślała pani żeby dokumentami taty zainteresować Archiwum Państwowe w Lublinie?

­Po śmierci mojej mamy część tych dokumentów było u mnie. Część u mojej starszej o 11 lat siostry. Gdy byłam już emerytką i rozpoczęła się pandemia to zaczęłam myśleć, co z tym zbiorem zrobić. Ponieważ wcześniej pracowałam w Archiwum Państwowym w Szczecinie, wiedziałam, że takie instytucje chętnie przyjmują rodzinne zbiory. Zaproponowałam to archiwum lubelskiemu, bo większość tych dokumentów dotyczyło tamtego regionu. Moi rodzice stamtąd pochodzili. Oczywiście archiwiści byli bardzo zainteresowani. Wtedy, za zgodą rodzeństwa, zaczęłam zbiory sukcesywnie wysyłać.

  • Gdzie dokładnie mieszkali pani rodzice?

Przed wojną mój tata pracował m.in. w Państwowych Wytwórniach Uzbrojenia - Fabryce Amunicji nr 2 w Kraśniku. W 1940 r. zamieszkał z mamą w Dubience, gdzie w latach 1946-1947 był sekretarzem gminy. Potem dostał nakaz przesiedlenia się z rodziną do Szczecina. Był człowiekiem wielu talentów i pasji. Miał zdolności artystyczne, zajmował się modelarstwem, rysował. Był też samoukiem introligatorem, samodzielnie dbał o zgromadzony księgozbiór biblioteczny, oprawiając prenumerowane przez siebie czasopisma. Tworzył albumy tematyczne, kolekcjonował monety oraz znaczki.

  • Co znalazło się w jego zbiorach, które przekazała pani do Archiwum Państwowego?

Wiele rzeczy związanych z morzem np. niezwykle cenna dokumentacja fotograficzna ze służby we Flotylli Rzecznej w Pińsku i medal 20-lecia Polskiej Żeglugi Morskiej w Szczecinie 1950-1970. Ale mnie najcenniejsze wydają się jego wspomnienia napisane podczas rejsów na statkach handlowych w latach 1962-1974.

  • Czego dotyczą?

Poświęcone są one dwóm jego rodzinnym miejscowościom: Siedliszczu oraz Dubience. Za najcenniejszy materiał uważam sporządzony przez mojego tatę opis wsi Siedliszcze zilustrowany mapką, na której zaznaczone są wszystkie domostwa. Zresztą tata wymienił wszystkich mieszkańców, którzy żyli tak w czasach, kiedy zamieszkiwał tę miejscowość. Napisał, jakiego byli wyzwania, co było bardzo ważne, bo to była wieś wielokulturowa, w której mieszkali obok siebie prawosławni, katolicy, Żydzi i osadnicy niemieccy. Pisał też co ci ludzie robili, jakie mieli cechy charakteru, jakie wady. Notował różne ciekawostki na ich temat.

  • Nie szkoda było się pani z tymi dokumentami rozstawać?

Kiedyś nas zabraknie. Oczywiście nasze dzieci nie wyrzuciłyby tych rzeczy na śmietnik, bo wiedzą, że takie rzeczy muszą być przechowywane ale w życiu różnie bywa. Zbiory mogą ulec zniszczeniu. W ten sposób przetrwają dla przyszłych pokoleń.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Tydzień z biblioteką
Wydarzenie
8 maja 2025, 10:00

Tydzień z biblioteką

Po raz dwudziesty, w dniach 8-15 maja, odbędzie się Tydzień Bibliotek. Tegoroczne wydarzenie odbywa się pod hasłem „Biblioteka. Lubię Tu Być”.

Berek oficjalnie otwarty. To pierwszy żłobek w gminie
galeria

Berek oficjalnie otwarty. To pierwszy żłobek w gminie

Takiej placówki w gminie Zwierzyniec nie było. Już jest i oficjalnie rozpoczął działalność pierwszy żłobek. Berek, bo tak się nazywa, powstał w Wywłoczce. Uruchomiono go dzięki dotacji z Krajowego Planu Odbudowy.

Koronacja Bolesława Chrobrego: spektakularne widowisko w CSK
11 maja 2025, 19:00

Koronacja Bolesława Chrobrego: spektakularne widowisko w CSK

Wielce emocjonująca podróż w czasie czeka na widzów spektaklu „Koronacja” – spektakularnego widowiska historycznego, opowiadającego o Bolesławie Chrobrym i jego zmaganiach o koronę królewską. Spektakl zostanie wystawiony w lubelskim CSK. Wstęp wolny!

Magdalena Biejat podczas wtorkowego spotkania wyborczego w Katowicach

Mieszkanie Karola Nawrockiego: Biejat zawiadomi prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa

Wszystko zaczęlo się od jej pytania podczas debaty. Kandydatka Nowej Lewicy Magdalena Biejat poinformowała, że złoży w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Karola Nawrockiego w związku ze sprawą mieszkania w Gdańsku.

Stypendia dla 285 najlepszych sporotwców z województwa lubelskiego
galeria

Stypendia dla 285 najlepszych sporotwców z województwa lubelskiego

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski gościł najlepszych sportowców z regionu. Na stypendia województwo przeznaczyło milion złotych.

Noc Kultury 2025: Muzyka i koncerty (program)

Noc Kultury 2025: Muzyka i koncerty (program)

Mnóstwo wydarzeń i mnóstwo pomysłów. Za miesiąc czeka nas Noc Kultury w Lublinie. A podczas niej nie zabraknie muzyki. Kto i gdzie zagra podczas 19. edycji lubelskiej Noc Kultury?

Trwa budowa S19
RAPORT
film

S19 Lublin – Lubartów w budowie, czyli miliony ton ziemi i bitumu

Codziennie rano 450 osób stawia się na budowie drogi ekspresowej Lublin – Lubartów. 150 jednostek różnego rodzaju sprzętu kopie, przesuwa, przewozi lub wierci w ziemi. Efekt końcowy tych wszystkich prac zobaczymy pod koniec 2027 roku. Na ten odcinek S19 kierowcy czekają od lat, a mieszkańcy Niemiec odliczają dni do końca tej inwestycji.

Juwenalia już w ten weekend. Kto wystąpi w Lublinie? Są jeszcze ostatnie bilety
galeria

Juwenalia już w ten weekend. Kto wystąpi w Lublinie? Są jeszcze ostatnie bilety

Natalia Szroeder, SOBEL, Kękę, Dżem i Lady Pank. Juwenalia Politechniki Lubelskiej startują za 3 dni. Zostały jeszcze ostanie bilety na piątek lub sobotę. Kto pierwszy, ten lepszy.

Grand Theft Auto VI: Drugi zwiastun już jest (wideo)
galeria
film

Grand Theft Auto VI: Drugi zwiastun już jest (wideo)

Tylko na ten zwiastun czekało więcej ludzi niż na premiery innych gier w ogóle. Wreszcie jest nowy zwiastun gry Grand Theft Auto VI.

Filip Put

Filip Put: Lublin długo czekał na fazę play-off

PGE Start Lublin dzięki pokonaniu Tasomix Rosiek Stal Ostrów Wielkopolski awansował do fazy play-off. Zapraszamy do zapoznania się z wypowiedziami koszykarzy "czerwono-czarnych"

Maturzyści z III LO im. F. D. Kniaźnina w Puławach w dobrych nastrojach po dwóch pierwszych egzaminach
matura 2025

Matematyka z matematyki: zero zaskoczeń. Licealiści pewni swego

Dzisiaj maturzyści w całym kraju mierzyli się z królową nauk. Jak egzamin z matematyki oceniają abiturienci z puławskich szkół średnich? Zdecydowana większość jest dobrej myśli. Przeważają opinie mówiące o tym, że było łatwo.

Piotr Adamczyk jako Olgierd Paderewski "Paberborn" w serialu Langer
film

Langer: serial na podstawie powieści Remigiusza Mroza ma zwiastun i datę premiery (wideo)

W roli głównej – czyli Piotra Langera wystąpił Jakub Gierszał. Partnerują mu: Julia Pietrucha, Piotr Adamczyk i Magdalena Boczarska. A wszystkich zobaczymy już maju.

Matura 2025: Arkusze maturalne z matematyki i odpowiedzi
galeria

Matura 2025: Arkusze maturalne z matematyki i odpowiedzi

Maturzyści piszący we wtorek obowiązkowy egzamin z matematyki na poziomie podstawowym musieli wykazać się m.in. umiejętnością wykonywania działań na liczbach rzeczywistych, znajomością funkcji i ich własności oraz ciągów liczbowych.

Pył na stanowisku pracy – sprawdź, jakie niesie ze sobą zagrożenia!

Pył na stanowisku pracy – sprawdź, jakie niesie ze sobą zagrożenia!

Rozwój technologii przemysłowych sprawia, że dziś coraz większą wagę przywiązuje się także do bezpieczeństwa w miejscu pracy. Wiele mówi się o szkodliwości działania pyłów przemysłowych – stanowiących jeden z nadrzędnych skutków wielu procesów przemysłowych, których długotrwała obecność w powietrzu może przyczynić się nie tylko do zmniejszenia efektywności całej produkcji czy trwałości maszyn, lecz także znacznego pogorszenia się zdrowia pracowników.

Najpopularniejsze błędy przy używaniu złącza Camlock. Sprawdź naszą listę!

Najpopularniejsze błędy przy używaniu złącza Camlock. Sprawdź naszą listę!

Co do zasady, Camlocki powstały do tego, aby znacząco usprawniać przesył substancji płynnych oraz gazów pomiędzy zbiornikami. Ich rola w wielu zakładach specjalistycznych jest nieoceniona, ale tylko w momencie, kiedy Kamloki używane są zgodnie ze sztuką.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium